Wino, śliwowica, brandy, likiery

Przemysł alkoholowy w Rumunii działa na wysokich obrotach. Lekkie i mocne trunki są produkowane zarówno przez ewidencjonowane przedsiębiorstwa jak również przez zwykłych ludzi na terenie własnych domostw i gospodarstw, co w tym kraju jest zjawiskiem powszechnym i niebudzącym jakichkolwiek podejrzeń. Ze względu na mnogość powstających w Rumuni alkoholi, a tym samym ogromnej mozaiki smaków i aromatów, kraj ten jest prawdziwym rajem zarówno dla amatorów jak i koneserów alkoholowych trunków. Na największą uwagę zaś, zasługują rumuńskie wino, śliwowica, brandy oraz wszelkiego rodzaju likiery.

Rumuńska śliwowica, którą określa się słowem cujka lub palinka (wypalanka), powstaje na bazie starannie wyselekcjonowanych śliwek węgierek oraz spirytusu dobrej jakości. Dojrzewający w dębowych beczkach napój osiąga zawartość alkoholu bliską 70-ciu procent, co czyni ze śliwowicy jeden z silniejszych trunków. Ma on bardzo mocny smak i aromat, dla wielu zbyt silny, ale mimo to najczęściej jest spożywany w czystej postaci. Niemniej jednak, jako dodatek do gorącej herbaty ciujka spisuje się na medal.

Rakija (rum. raichu) jest rodzajem dosyć ciężkiego napoju alkoholowego, o którym mówi się, iż niewiele różni go od brandy. Niemniej jednak, to nie rakija mogąca stanowić substytut brandy, ale ona sama jest przedmiotem zachwytu prawdziwych znawców smaku. Trunek ten często występuje w kategorii winiaków chociażby z tego względu, że do jego produkcji używa się win gronowych. Najpopularniejsza rumuńska brandy zaś, to Milcow i Arad, a także Aleksandrion Royal, w której można odnaleźć niemal wszystkie smaki i aromaty świata, jak np. przypraw korzennych, owoców tropikalnych, rodzynek, herbaty, wanilii… Krótko mówiąc, brandy, to urzekająca podróż podniebna…

Rumunia jest krajem winiarskim– piątym, co do wielkości producentem wina na kontynencie europejskim. To właśnie tu powstają jedne z bardziej cenionych na świecie win. Kuszą one wyrazistym bukietem, głębią koloru i wyśmienitym smakiem, który pieści kubki smakowe aczkolwiek, wina z „górnej półki” trudniej dostać aniżeli te niższej kategorii. Do ulubionych win osób odwiedzających Rumunię należy 7 Pacate, czyli 7 Grzechów; Transilvania oraz Vampire, a także wszelkiego rodzaju wina produkcji domowej.

Likiery rumuńskie również są warte uwagi. Owocowe, korzenne, czyste, koloryzowane, lejące i gęste- doskonałe zarówno w wersji solo jak też w roli dodatku do herbaty, składnika drinka czy słodkiego deseru. Idealne także jako aperitif przed posiłkiem, np. w zastępstwie sałatki z kuchni rumuńskiej lub w jej towarzystwie, gdy mowa o sałatce owocowej, a nie warzywnej.