Sarmale – rumuńskie gołąbki

Tradycyjna rumuńska potrawa jak ciorba i podobne zupy są przykładem dań, z którymi powinniśmy rozpocząć naszą przygodę z kuchnią orientu albowiem, mozaika zawartych w nich przypraw, pozwoli nam odkryć główne nurty, na których opiera się smak kuchni rumuńskiej, a tym samym przygotuje nas na spotkanie z jeszcze oryginalniejszymi smakowymi doznaniami. Niemniej jednak, w Rumunii pojawiają się potrawy, które stanowią niemalże lustrzane odbicie dań, które mieliśmy okazję poznać i spróbować w zetknięciu z innymi kulinarnymi regionami kontynentu europejskiego. Włoskie spaghetti w rumuńskiej odsłonie?- ależ tak! Wzbogacone jednakże o składniki i przyprawy charakterystyczne dla tego kraju, a więc takie, które nadają potrawom jeszcze głębszego i wymowniejszego posmaku aczkolwiek, zachowując ich pierwotny charakter. Podobnie jest z daniem zwanym „gołąbkami”, które nie jest obce naszej polskiej kuchni. Zdawać by się mogło, iż jest to sztandarowa polska potrawa tymczasem jednak, okazuje się, że jest ona również znana jako typowo rumuński specjał pod nazwą sarmale.

Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, iż od tradycyjnych polskich gołąbków, uwielbianych przez wszystkich naszych rodaków od Morza Bałtyckiego aż po Tatry, sarmale nie różnią się one w zasadzie niczym. Bowiem, w obu odsłonach, a więc zarówno w polskiej jak i rumuńskiej, gołąbki/sarmale powstają z farszu ryżowo-mięsnego, który następnie zawija się w liście kapusty bądź sałaty tudzież, w przypadku kuchni rumuńskiej, w winorośla. Wielkość każdej sztuki jest niezależna od kucharza, gdyż jest to kwestia rozmiaru główki kapusty, sałaty itd. Niemniej jednak, na tym kończą się podobieństwa. Różnic jako takich, wbrew pozorom możemy dopatrywać się nie tylko w nazwie własnej potrawy, ale także w smaku, gdyż jest on wynikiem użytych przypraw oraz sposobu ostatecznej obróbki cieplnej, które z kolei są indywidualne w każdej z reprezentowanych kuchni.

Do większości rumuńskich dań podaje się coś „ekstra”. Tak też jest w przypadku sarmale aczkolwiek, ze względu na główne składniki tego dania, jedynym dodatkiem, który będzie z nimi współgrać jest świeży chleb, ewentualnie gotowane ziemniaki. Przyjemność z jedzenia gwarantowana, uczucie sytości także zaś, doznania smakowe- niezapomniane.