Mamałyga, pasta z bakłażanów, dania z warzyw

Alternatywą dla ciężkich i sycących obiadowych  potraw mięsnych z rusztu wszechobecnych w kuchni orientalnej są lekkie, łatwostrawne dania, które niwelują głód aczkolwiek, nie prowadzą do przejedzenia. Do takich posiłków należy rumuńska mamaliga, pasta z bakłażanów i wszystkie inne specjały, których główny składnik stanowią warzywa. Ich obecność w diecie ma bowiem zbawienne działanie, a skoro tak, to powinny pojawiać się na talerzach w różnych postaciach jak najczęściej i w jak największych ilościach. A zdrowe i różnorodne odżywianie się z pewnością będzie procentować w przyszłości.

Mamałyga, to słowo, które raczej nie kojarzy się zbyt przyjemnie, gdyż takim określeniem posługujemy się mówiąc o jedzeniu wyglądającym nieapetycznie, papkowato. Niemniej jednak, w kuchni rumuńskiej mamaliga jest nazwą tradycyjnej, narodowej potrawy, jednej z bardziej charakterystycznych dla Rumunii. Jest to miazga o charakterze kleiku, który znamy z połączenia kaszy manny i mleka aczkolwiek, w Rumunii popularny kleik otrzymuje się z kaszki kukurydzianej przyrządzanej na bazie mleka, śmietanki albo serka, z dodatkiem jaj. Mamaliga otrzymana w ten właśnie sposób może być podawana zarówno na słodko jak też na słono, a w każdym przypadku smakuje wybornie.

Podobną konsystencję, co wspomniany kleik ma pasta bakłażanowa. Jak sama nazwa wskazuje, powstaje ona rzecz jasna z bakłażanów, które miksuje się z jogurtem, sokiem z cytryny, oliwą, czosnkiem i przyprawami w odpowiednich proporcjach. Tak przygotowana, gęsta masa stanowi idealne dopełnienie dań mięsnych i rybnych jak również dodatek do drobnych przekąsek, chrupkiego pieczywa czy kanapek.

W ogóle, obok potraw z mięsa wszelkiego rodzaju, w kuchni rumuńskiej wiodą prym najróżniejsze warzywa, przede wszystkim jednak te zielone, a więc zawierające największą ilość błonnika pokarmowego, co jest nie bez znaczenia, gdyż jego obecność w pokarmie wpływa pozytywnie na procesy trawienne. Dlatego też, obecność warzywnych potraw w diecie Rumunów, a więc zup, kremów, zapiekanek czy sałatek jest obowiązkowa w celu zachowania równowagi.

Ciorba, leczo, szaszłyki, zapiekanki, krem z kalafiora, dyni czy fasoli, to tylko nieliczne przykłady na smaczne, lekkie i pożywne, a co najważniejsze- zdrowe posiłki z kraju orientu- Rumunii.