Pikantne rumuńskie kiełbaski

Dla wielbicieli sycących dań, których głównym składnikiem jest mięso, a najlepiej mieszanka różnych mięs z dodatkiem całej gamy wyrazistych i charakternych przypraw, najodpowiedniejszą propozycją takiej potrawy są sarmale a’la gołąbki czy rumuńskie kiełbaski w pikantnej odsłonie, zwane mititei lub mici (czyt. miczi).

Ta tradycyjna narodowa potrawa powstaje z połączenia w równych proporcjach drobno  mielonego mięsa wieprzowego oraz wołowego, dużej ilości siekanej cebuli, miazgi czosnkowej, pikantnej pasty paprykowej zwanej harissa, sproszkowanej papryki słodkiej oraz wędzonej, pieprzu kajetańskiego, kminku namoczonego, a następnie roztartego w moździerzu oraz świeżych liści tymianku i majeranku, a także soli morskiej i czarnego mielonego pieprzu.

Gładką masę otrzymaną z dokładnego połączenia powyższych składników odstawia się na kilka minut, aby mięso przeszło aromatem przypraw, a następnie formuje się je w dłoniach tak, aby przybrało postać niewielkich kiełbasek.

Istnieją dwa sposoby obróbki cieplnej jakiej poddaje się powstałe w ten sposób miczi. Domowe rozwiązanie zakłada smażenie kiełbasek na głębokiej patelni w towarzystwie oliwy z oliwek oraz nieznacznej ilości bulionu mięsnego, którym podlewa się kiełbaski od czasu do czasu, aby nie straciły swojej soczystości.

Bardziej efektowną i korzystniejszą dla smaku potrawy alternatywą jej przygotowania jest z kolei mocno rozgrzany ruszt, na którym przyrządza się większą część rumuńskich dań mięsnych. W takim przypadku jednak, wymagane jest aby uformowane kiełbaski nadziać na patyczek do szaszłyków, co ułatwi operowanie nimi na gorącym ruszcie, a później także konsumpcję. Zaś, z obawy przed nadmiernym wyschnięciem mięsa, jest ono regularnie zwilżane oliwą i przewracane z boku na bok, aby smażyło się równomiernie z każdej strony.

Mititei można podawać na różne sposoby w zależności od indywidualnego gustu i preferencji. Najczęściej jednak są one serwowane z warzywnymi szaszłykami z rusztu, lekkimi sałatkami, świeżymi pomidorami koktajlowymi, pastą serową, chlebem pita, ryżem lub kaszą, a także z musztardą, która służy dodatkowemu podkreśleniu i uwypukleniu pikantnego smaku tejże potrawy.